2006-12-10 : Otevřený dopis ČPU

Z FFII.cz

Přejít na: navigace, hledání
X-Sieve: CMU Sieve 2.2
To: cpufilm@cpufilm.cz
Cc: CZ-parl <cz-parl@ffii.org>, ctnamety@ceskatelevize.cz
Subject: otevreny dopis CPU
From: Ales Cepek <cepek@fsv.cvut.cz>
X-Greylist: IP, sender and recipient auto-whitelisted, not delayed by
+milter-greylist-1.7.4 (mars.fsv.cvut.cz [147.32.129.26]); Sun, 10 Dec 2006
+11:13:29 +0100 (CET)
X-Scanned-By: MIMEDefang 2.51 on 147.32.129.26

Markéta Prchalová
ředitelka České protipirátské unie (ČPU)

Pobřežní 22
186 00 Praha 8

cpufilm@cpufilm.cz


Vážená paní ředitelko,

dnes dopoledne jsem v repríze na kanálu ČT24 viděl závěr debaty věnované nelegálnímu kopírování filmů (sobota 9. prosince, po deváté hodině večer), ve které jste byla jednou z přizvaných hostí. Povědomí o ochraně autorských práv je téma, které si zaslouží soustavnou propagaci a osvětu ve veřejnosti. Plně souhlasím s názorem, který zazněl v závěru relace, že "krádež zůstane vždy krádeží" (bylo to řečeno jinými slovy, záznam nemám, smysl byl ale tento).

Protože z nedělní dopolední reprízy jsem neviděl začátek, je možné že mi něco uniklo. Pokud ano, pak mi zajisté budete moci snáze odpovědět. Na tom, že nelegální kopírování filmů (či jiných děl chráněných autorským zákonem) je zavrženihodný trestný čin se shodneme. Pokud tomu chcete říkat pirátsví, je to možné (a nemá smysl připomínat šlechtické tituly, které si piráti za svou zavrženíhodnou činnost mohli vysloužit, např. Sir Francis Drake).

Hovoříme-li tedy o pirátství v souvislosti s nelegálním kopírováním, můžeme právě tak dobře hovořit o "gangsterských metodách a výpalném", spočívajícím ve zpoplatnění tiskáren, kopírek, prázdných nosičů a disků. Jestliže "pirátské" kopírování je mimo jakoukoli pochybnost odsouzeníhodným trestným činem, pak "výpalné" za prázdná media atd. je nemorální okrádání všech těch, kteří autorský zákon neporušují a je postaveno na presumpci viny.

Moje závěrečná otázka zní: Co udělala Česká protipirátská unie proti tomuto hanebnému "výpalnému", co proti němu hodlá dělat do budoucna a co hodlá dělat proti snahám zpoplatnit obdobným způsobem celý Internet?

Těším se na Vaši odpověď a předpokládám, že nebudete nic namítat proti jejímu zveřejnění.

Za českou sekci FFII (Foundation for a Free Information Infrastructure)
s pozdravem
Aleš Čepek


P.S. Zveřejněno na http://ffii.cz/index.php?title=2006-12-10_:_Otev%C5%99en%C3%BD_dopis_%C4%8CPU

V textu na wiki jsem opravil několik drobných překlepů, viz historie.Související informace najdete na stránce Autorský zákon.

Osobní nástroje